Akvarell és vízfesték alkategóriái
Vízfestés alatt értjük a festés azon módját, mikor vízzel oldható festékekkel dolgozunk. Történjék a festés papírra, fára, bőrre stb., szóval olyan tárgyra, melyet a festés befog, azaz színesít.
A vízfesték egy gyűjtőnév, a lazúrozó akvarellfestéket, a fedő gouache és tempera festékeket értjük alatta.
A jellemzően papírra festett akvarellek vízbázisú oldatban szuszpendált pigmentekből készülnek. Az általuk létrehozott átlátszó rétegekről ismert akvarell festék szárazon is oldható marad. Ez azt jelenti, hogy még szárazon is végezhetünk korrekciókat. A művészek számos akvarell technikát alkalmaznak a különböző művészeti stílusok létrehozására, a valósághű portréktól a szemléltető tájképekig. Bár a papír a leggyakoribb hordozó, az akvarellek olyan felületeken is használhatók, mint a szövet, fa, bőr és pergament.
A gouache festék száradást követően vízzel oldható. Ezáltal hasonlít az akvarell festékre, fedőképessége és textúrája pedig inkább az akrilhoz hasonló. A benne lévő krétapor miatt opálosan mattra szárad.
A tempera színezőanyaga egy olajos-vizes emulzióban van eloszlatva. Festés közben a temperafesték vízzel hígítható, de száradás után már nem visszaoldható. A magyar kereskedelemben tempera néven hozzák forgalomba azokat a festékeket is, amelyeket inkább gouache kategóriába sorolunk.